Zastosowanie osocza bogatopłytkowego (PRP) w leczeniu entezopatii

  Osocze bogatopłytkowe (PRP – platelet rich plasma) jest koncentratem płytek krwi w nieiwlkiej ilości osocza. Pozyskuje sie w procesie wirowania krwi pobranej od pacjenta tuż przed zabiegiem. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek czynniki wzrostu, czyli podany preparat PRP stymuluje procesy naprawcze w organizmie miejscowo w miejscu podania w przeciwieństwie do sterydów często wykorzystywanych w leczeniu urazów, które działają szybko, zmniejszają objawy tuż po podaniu, lecz hamują procesy naprawcze.
Zastosowanie autologicznego preparatu PRP znajduje miejsce wszedzie gdzie chcemy pobudzić naturalne procesy regeneracji w organizmie czy to chcemy pozyskać efekt odmładzania stosując go w medycynie estetycznej na skórze czy w medycynie urazowej wstrzykując do- i okołostawowo.

   
 
Wskazania do stosowania PRP w ortopedii:

– zespoły bólowe kręgosłupa

– zespoły przeciążeniowe stawów

– uszkodzenia i ubytki chrząstki stawowej

– zapalenie kaletki przedłokciowej, przedkolanowej

– zmiany przeciążeniowe, takie jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka i td.

– entezopatii ścięgna Achillesa, rozcięgna podeszwowego (ostrogi piętowej) i in.

  

Zabieg zazwyczaj trwa kilkanaście minut i jest minimalnie bolesny. Stosowanie PRP jest procedurą powtarzalną i najlepsze efekty się osiąga po 2-3 procedurach w kilkutygodniowych odstępach.

   
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *