Wykorzystanie fibryny bogatopłytkowej jako wypełniacza

Fibryna bogatopłytkowa (i-PRF) jest pozyskiwana z krwi pacjenta. Prof. Joseph Choukroun z Francji pracował nad optymalizacją procesu obróbki i podawania preparatu przez wiele lat. Obecnie zabiegi z jej wykorzystaniem stają się równie popularne jak zabiegi z innymi wypełniaczami, np. kwasem hialuronowym.

Prof. Joseph Choukroun jest francuskim chirurgiem i anestezjologiem. Od lat zajmuje się „zarządzaniem bólem”,  biostymulacją oraz przewodzi SYFAC – Międzynarodowemu Sympozjum nt. Czynników Wzrostu. Zaproponował on zastosowanie fibryny bogatopłytkowej (FRP) m. in. w medycynie estetycznej. Fibryna, podobnie jak znane osocze bogatopłytkowe (PRP), jest uzyskiwana z krwi pacjenta poprzez jej odpowiednią obróbkę. Jest to jednak preparat o innych właściwościach. Uzyskuje się go wprawdzie w procesie odwirowania krwi, jednak dużo wolniejszym.

Zdaniem prof. Choukrouna opracowana przez niego procedura odwirowania krwi sprawia, że preparat, który podaje się pacjentowi, zawiera nie tylko płytki krwi i czynniki wzrostu, ale również innego rodzaju komórki, wpływające pozytywnie na proces regeneracji, w tym także mezenchymalne komórki macierzyste. Dzięki temu efekty terapeutyczne w postaci regeneracji, „odmłodzenia” skóry mogą być  po pierwsze lepsze, po drugie dłużej się utrzymują. Według francuskiego lekarza zbyt duże szybkości odwirowania krwi, prowadzą do utraty wielu atrakcyjnych terapeutycznie komórek.

Podobny obraz

 

Fibrynę bogatopłytkową podobnie jak popularne osocze bogatopłytkowe (PRP), uzyskujemy z krwi pacjenta, która poddawana jest specjalnej obróbce. Różnica pomiędzy tymi dwoma metodami, jest jednak zasadnicza, gdyż fibryna to osocze wzbogacone o cenne komórki macierzyste. Dodatkowo powolne uwalnianie czynników wzrostu z płytek krwi podczas terapii fibryną bogatopłytkową (i-PRF) zapewnia nam znacznie lepsze efekty niż ich nagłe uwolnienie, jakie ma miejsce w mezoterapii.

Wypełnienie zmarszczek możliwe jest dzięki tworzeniu się pod skórą siatki z włókien fibryny. Fibryna w delikatny sposób wypełnia tkanki znajdujące się nad nią, dając łagodny efekt uwypuklenia. Zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej przynosi skórze wiele innych dobroczynnych działań w postaci:

  • mocniejszej regeneracji tkanek;
  • redukcji blizn;
  • wspomaga proces leczenia łysienia;
  • mocnego nawilżenia skóry;

Procedury lecznicze wymagające użycia własnej krwi pacjenta, czyli materiału autologicznego, zaliczane są do jednych z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, ze względu na znikome ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub nietolerancji. Zabieg szczególnie polecany dla alergików i osób ceniących naturalne metody umożliwiające regenerację i odżywienie skóry.

Zabieg wypełniania bruzd i zmarszczek fibryną bogatopłytkową przebiega w kilka etapów :

Efekt wypełniania bruzdy na policzku fibryną bogatopłytkową:

Zdjęcie użytkownika Gabinet Chirurgiczny Stanisław Sinicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *